Deus ex machina

Niezależny film krótkometrażowy wyprodukowany przez Wydawnictwo Filmowe.

Czas trwania: 46 minut.
Język: polski.
Napisy: angielskie.

Logline:
Opowieść o bezrobotnym aktorze, którzy próbuje pozostać człowiekiem i bezrobotnym człowieku, który chce pozostać aktorem.

Deus ex machina, reż.J. Banaszek
Deus ex machina, reż.J. Banaszek

Synopsis:
Bezrobotny aktor tkwi od tygodni w czterech ścianach swojego mieszkania. Ze światem kontaktuje się za pomocą telefonu i komputera. Zajmuje się czekaniem. Na rolę, telefon od agenta, od przyjaciela, od matki. W czekaniu pomaga mu alkohol i inne używki. Zagrał jedną główną rolę w filmie znanego reżysera i od tej pory nie osiągnął nic. Jest jednak przekonany, że jego los odmieni się, że dzięki przypadkowi, być może jednemu telefonowi, dzięki deus ex machina wszystko zmieni się na lepsze. Być może traci powoli kontakt z rzeczywistością, ale nie traci nadziei.
Wreszcie pojawia się upragniona propozycja. Czy może jej jednak sprostać człowiek, którego jedynym rozmówcą stał filmowy plakat z podobizną Roberta de Niro?

Ekipa realizacyjna:

W roli Bogdana K.: Bogusław Kudłek
Scenariusz: Jarosław Banaszek
Współpraca scenariuszowa: Bogusław Kudłek
Reżyseria: Jarosław Banaszek
Zdjęcia: Łukasz Majewski
Scenografia: Bartłomiej Dyrcz
Muzyka: Krzysztof Kossowski
Montaż: Artur Rosek
Kostiumy i charakteryzacja: Marta Misztal
Obsługa planu: Marek Kutnik
Fotosy: Maciej Hachlica, Joanna Combik
Dźwięk: EmAudio, Marcin Matlak
Korekta barwna: Tomasz Poznański
Efekty komputerowe: Grzegorz Stańczuk

Jarosław Banaszek
Urodzony 5 kwietnia 1972 roku w Sochaczewie. Pisarz, scenarzysta, reżyser. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Film licencjacki: Telewizja Miłość (nagroda na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie)
Współautor zbioru esejów Hanibal Lecter i przyjaciele. Współautor scenariusza Derby, który otrzymał jedną z głównych nagród na konkursie Hartley Merrill 2008 oraz II nagrodę w I edycji Małopolskiej nagrody Filmowej „Trzy Korony”. Współautor scenariuszy: Cudowna melina, Pożegnanie z Babcia, Bez grawitacji, Od pełni do pełni, Bokser, 3+1. Pracował jako asystent reżysera przy filmie Korowód Jerzego Stuhra oraz jako reżyser przy kilku serialach. W 2010 roku wyreżyserował sztukę Jak liście na wietrze w Teatrze Nowym w Krakowie. Współwłaściciel Wydawnictwa Filmowego. Tłumacz polskiego wydania Pracy nad filmem Sidneya Lumeta.

Deus ex machina, reż. J.Banaszek
Deus ex machina, reż. J.Banaszek

Premiera: 11.01.2015 // g. 19:00// scena T.Rawa // Katowice