Kamishibai. Wędrowni Opowiadacze

W co bawiły się dzieci zanim powstał telewizor?

W ramach cyklu Teatr Rawa Dzieciom, zapraszamy dzieci i dorosłych na magiczne chwile z japońskim teatrem wyobraźni, tak jak działo się to w dzielnicach Tokio lat 20 i 30 ubiegłego stulecia.

d3s_5787s_male
fot. Marcin Łysak / Pastelove Foto Studio Jaworzno

Słowo Kamishibai wywodzi się z języka japońskiego, gdzie „Kami” znaczy „teatr”, a „shibai” – „papier”. Nazwą tą określana jest formuła prezentacji tekstów i ilustracji, wywodząca się z japońskiego ulicznego teatru jednego aktora. Kamishibai oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. W tradycyjnej wersji jest to technika opowiadania i czytania wywodząca się z Japonii, gdzie powstała w początkach ubiegłego wieku. Kartonowe plansze z obrazkami i tekstem umieszczone w drewnianej lub kartonowej skrzynce – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – służą przedstawianiu kolejnych fragmentów historii, bajki, opowiadania. W latach 50. XX wieku, złotym okresie Kamishibai, wędrowni opowiadacze cieszyli się dużą popularnością; wozili skrzynki-teatrzyki na ramach rowerów, jeździli od wioski do wioski, opowiadali dzieciom tradycyjne baśnie i legendy.

Zainspirowani tradycyjną formą japońskich pokazów Kamishibai, stworzyliśmy autorski program edukacyjno-artystyczny oparty na metodzie interaktywnych spotkań twórczych. Celem programu jest rozwój kompetencji kulturowych, językowych i społecznych u młodych widzów, poprzez wspólne, aktywne uczestnictwo w kreowaniu spektaklu. Dzieci i dorośli podczas zabawy mają okazję kształcić m.in. umiejętności opowiadania historii, budowania narracji, współdziałania w grupie, publicznego wypowiadania się, uruchamiania wyobraźni. Wszystko to pod okiem dwójki charyzmatycznych aktorów, którzy oprócz walorów edukacyjnych, zapewniają widzom świetną rozrywkę na wysokim poziomie.

d3s_5805s_male
fot. Marcin Łyska / Pastelove Foto Studio Jaworzno

Aktorzy animujący spotkania twórcze:
Ewa Kubiak/Anna Gamrot i Hubert Bronicki/Bartosz Socha

Sugerowany wiek uczestników: od 3 lat.

d3s_5871ss_male
fot. Marcin Łyska / Pastelove Foto Studio Jaworzno