Zanim narodził się Monty Python była Elżbieta Bam

aga 02.12.2012 , aktualizacja: 02.12.2012 19:56

„Elżbieta Bam, czyli Kabaret Ponurego Żartu” – Teatr Rawa (Fot. (C) L.STANKIEWICZ ______________)

Spektakl „Elżbieta Bam, czyli Kabaret Ponurego Żartu” spodoba się wszystkim tym, którzy znają na pamięć skecze z Latającego Cyrku Monthy Pythona i mają nad łóżkami plakaty z grupą Mumio. Teatr Rawa wystawi go w środę 5 grudnia na Scenie Gugalander.
Ten szalony popis aktorów katowickiego Teatru Rawa jest tak nasycony absurdem, że można by go wyciskać i przelewać do butelek. „Elżbieta Bam, czyli Kabaret Ponurego Żartu” składa się z najlepszych tekstów napisanych przez Daniiła Charmsa, członka grupy Oberiu. Ta surrealistyczna grupa artystyczna działała w latach 20. i 30. XX wieku w Rosji Radzieckiej. Historia obeszła się z tymi odważnymi pisarzami okrutnie – wielu, w tym sam Charms, zginęło w radzieckich więzieniach. Stali się jednak prekursorami teatru absurdu, z którego wyrósł potem choćby Latający Cyrk Monthy Pytona. Niektóre skecze czy postaci z „Elżbiety Bam ” wydają się być niemal wykradzione przez Brytyjczyków z twórczości Charmsa. Choćby dobra wróżka, której daleko do wiotkości i gładkości, jakiej oczekiwalibyśmy od tych delikatnych stworzeń.Mimo, że teksty wykorzystane w spektaklu mają już długą brodę, są zaskakująco aktualne. Pewnie dlatego, że ludzka głupota jest zjawiskiem ponadczasowym, a i aktorzy Teatru Rawa oraz reżyser Hubert Bronicki postarali się, żebyśmy nie poczuli się jak na widowisku historycznym. 

Spektakl, który powstał przy udziale Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, miał premierę w październiku w Walcowni Cynku w Szopienicach. Teraz będzie można go obejrzeć w centrum Katowic, na Scenie Gugalander. Początek środowego (5 grudnia) spektaklu o godz. 19. Bilety kosztują 15 i 20 zł (do nabycia na miejscu).

źródło: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35018,12968697,Zanim_
narodzil_sie_Monthy_Python__byla_Elzbieta_Bam.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s