Miłość w kryzysie

Autor: Łukasz Karkoszka

W każdym związku wcześniej czy później zdarza się kryzys. W wersji pesymistycznej może zakończyć się totalną katastrofą i rozpadem więzi. W wersji optymistycznej okazuje się tylko burzą w szklance wody i na nowo cementuje partnerską relację. Aktorzy katowickiego Teatru Rawa postanowili przyjrzeć się potencjalnym sytuacjom kryzysowym i w tym sezonie teatralnym zapraszają aż na trzy spektakle, które w krzywym zwierciadle ukazują związkowe przesilenie. Po „Kryzysach po bożemu”, w których On jest pantoflarzem, a Ona słodką heterą, „Kryzysach męskich”, w których On walczy z Nim o to, kto ma przewodzić w ich relacji, przyszedł czas na „Kryzysy damskie”. Tym razem Ona z Nią, zadając sobie nawzajem ciosy, próbują ocalić związek przed upadkiem. Premiera ostatniej części „Kryzysów” odbyła się 30 stycznia.

Teatralny tryptyk komediowy oparty został na tekście „Crize” autorstwa rumuńskiego dramatopisarza Mihaia Ignata. Autor w ironiczny sposób przygląda się współczesnym związkom trzydziestolatków. Interesuje go tylko i wyłącznie relacja, jaka tworzy się między dwojgiem zakochanych ludzi. Świat zewnętrzny wydaje się nie istnieć. Liczy się tylko „tu i teraz” i to co się dzieje między partnerami. Dzięki takiemu przesunięciu akcentów tekst sztuki staje się nad wyraz uniwersalny.

W „Kryzysach damskich” przyglądamy się dwóm młodym kobietom, które próbują ułożyć sobie życie. Na mieszczańskiej kanapie odbywa się, nie pozbawiona zabawnych sytuacji, wojenka. To nie tylko pełna wdzięku i absurdalnych dialogów przepychanka słowna, ale również próba określenia swojego „ja”, zbudowania bezpiecznej przestrzeni, w której możliwa będzie wspólna egzystencja. To również walka o siebie w kontrze do realnego świata, w których żyją porzuceni (?) dawni partnerzy. I choć przez większość wieczoru wybuchamy salwami śmiechu, to w końcu przychodzi moment, w którym bohaterki muszą odpowiedzieć sobie na pytanie (które pozostanie otwarte): czy możliwe jest zbudowanie swojej przyszłości na zgliszczach poprzedniego życia?

Katowicka realizacja to popis dwóch aktorek – Ewy Kubiak i Joanny Wawrzyńskiej, które przy oszczędnych środkach aktorskich budują charakterystyczne postaci sympatycznych i zabawnych kobiet. Ich bohaterki nie są przerysowane. Nie odnajdziemy w nich stereotypowych wizerunków lesbijek. Zobaczymy dwie pełne kobiecego wdzięku, walczące o siebie dziewczyny. I choć spektakl reklamowany jest jako pierwsza w Polsce homoseksualna komedia romantyczna w wersji damskiej, to nie jest to sztuka, w której odnajdą się wyłącznie przedstawiciele mniejszości seksualnych. To sztuka dla wszystkich. Jest bowiem uniwersalną impresją o relacjach między dwojgiem ludzi, którzy bez względu na płeć próbują wspólnego życia.

Teatr Rawa
„Kryzysy damskie”
autor: Mihai Ignat
autor przekładu: Joanna Kornaś-Warwas
reżyseria: Hubert Bronicki
obsada: Ewa Kubiak i Joanna Wawrzyńska
premiera: 30.01.2015

źródło: http://portalkatowicki.pl/kultura/teatr/4496-milosc-w-kryzysie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s