Katechizm Białego Człowieka

„To niezapomniane wydarzenie powinno stać się zwyczajem szanującego człowieka. Polaka. Katolika. Spektakl, rzecz jasna. ”
– Filip Pawlak, Silesiafun

autor: Jarosław Murawski
reżyseria: Mirosław Neinert
muzyka: Zespół Pieśni i Tańca Katowice
światło: Sergiusz Brożek
występuje: Hubert Bronicki

Bracia i Siostry!
Drodzy Pielgrzymi!

Dołóżcie starań, by wziąć udział w tym wspaniałym, modlitewnym spotkaniu organizowanym przez firmę „Pielgrzymka z Klasą Piotr Gawron Sp. z o.o.” pod duchowym przewodnictwem Księdza Marka. Za cenę biletu wstępu macie szansę na zbawienie, a ponadto wykupiony obiad w hotelu „Pod Strzechą”, gdzie dostąpicie okazji zakupu po promocyjnych cenach innowacyjnych technologicznie garnków Perptera.
Tegoroczna Pielgrzymka odbędzie się w intencji obrony wiary i wolności naszej Ojczyzny – Polski, matki, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi.
Informuje się także, że w tym roku będziemy drukować nowy śpiewnik z aktualnymi pieśniami (6,50 zł/szt., 2 szt.= 10 zł) – stare śpiewniki są nieważne.

Letni Ogród Teatralny, Katowice 2013
Letni Ogród Teatralny, Katowice 2013

„Katechizm Białego Człowieka” to najlepszy powstały na Śląsku monodram roku 2013. Spektakl zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym ‚”Karbidka 2013″ w Siemianowicach Śląskich; zakwalifikował się do udziału w plebiscycie śląskich „Złotych Masek” oraz w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2014.

Bohater spektaklu – Piotr Gawron – charyzmatyczny organizator pielgrzymek gwarantuje Widzom zaskakującą, pełną śmiechu i grozy, teatralną podróż. Bowiem spektakl ten to wędrówka. Jak napisał Witold Kociński: ‚Katechizm…’ to „wędrówka po naszych fobiach, lękach i ksenofobiach, na którą zabiera nas Hubert Bronicki, to pielgrzymka – jak mówi Mirosław Neinert – po Polsce, która jest obok nas, chociaż często jej nie dostrzegamy. Jest obok – groźna, przestraszona i śmieszna. Pielgrzymka to i straszna i bardzo zabawna. Załóżcie wygodne obuwie, zabierzcie pelerynę, prowiant i w drogę. Warto.”

Letni Ogród Teatralny, Katowice 2013
Letni Ogród Teatralny, Katowice 2013

Prapremiera miała miejsce 12 kwietnia 2013r. w Teatrze Korez w Katowicach. Spektakl powstał dzięki współpracy Teatru Rawa z Teatrem Korez oraz dzięki wsparciu Samorządu Województwa Śląskiego.

fot. J.Astaszow
Letni Ogród Teatralny, Katowice 2013

Spektakl prezentowany dotychczas w ramach festiwali: „Scena Letnia Teatru Boto w Młodym Byronie” – Sopot; 15.Letni Ogród Teatralny 2013 – Katowice; XI Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego – Warszawa; Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty 2013 – Koszalin, a także na deskach Teatru Nowego w Krakowie, Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, Piwnicy na Wójtowskiej w Warszawie i Sceny na Piętrze w Poznaniu.

Letni Ogród Teatralny, Katowice 2013
Letni Ogród Teatralny, Katowice 2013