Zima pod stołem

/L’hiver sous la table/
autor: Roland Topor, tłum. Ewa Kuczkowska, reż. Ewa Kubiak
opieka artystyczna: Hubert Bronicki
światło: Maciej Dziaczko/Paweł Frankiewicz

obsada: Ewa Kubiak, Monika Szomko, Michał Piotrowski/Bogusław Kudłek, Krzysztof Wrona

Miłość, Paryż i poczucie humoru – czy można chcieć czegoś więcej?

„Zima pod stołem” – sztuka jednego z najwybitniejszych twórców ubiegłego wieku – Rolanda Topora – paryskiego pisarza/rysownika, w której mistrz surrealizmu i okrucieństwa zaskakuje z pozoru prostą komedią miłosną w hollywoodzkim stylu.
W „Zimie pod stołem” kanwa wydarzeń mogłaby uchodzić za normalną i naturalną, gdyby nie drobiazg, który lokuje całość w świecie absurdu. Oto bowiem Florence (Ewa Kubiak), biedna francuska tłumaczka, wynajmuje część kawalerki emigrantowi z Europy wschodniej, Dragomirowi (Krzysztof Wrona). Dragomir nie zajmuje jednak osobnego pokoju a nieużywaną przez kobietę przestrzeń pod stołem. Urządza się tam całkiem nieźle, prowadzi nawet własny warsztat szewski i dyskretnie podziwia spod stołu jej wspaniałe nogi. Dzielący ich blat z biegiem czasu zaczyna łączyć. Codzienne rozmowy przeradzają się w grę, kipiącą coraz mniej dającym się ukryć pożądaniem. Aż nagle, pech czy przeznaczenie? Do Dragomira sprowadza się kuzyn Griszka (Michał Piotrowski) – niespełniony muzyk, szukający w Paryżu sławy. Teraz już dwóch facetów „łakomie zerka” na nogi Florence. Ta sytuacja przerasta wytrzymałość racjonalnego umysłu jej przyjaciółki Raymonde (Monika Szomko), która knuje intrygę by ich rozdzielić.

„Zima…” to spektakl rodem z filmów J. P. Jeuneta, w którym bohaterowie urzekają prostą a zarazem wielobarwną, doprawioną sporą dawką nonsensu, opowieścią o niebanalnej miłości w Paryżu.

„To sztuka, której przegapić nie wolno, jeśli ktoś szuka subtelnej, wysmakowanej komedii, zastrzyku pozytywnej energii i chwili wytchnienia od szarej rzeczywistości. Zima… grzeje od środka i rozpala zmysły…” – Portal Katowicki

Zima pod stołem fot.M.Tramer

Zima pod stołem fot.M.Tramer

Zima pod stołem fot.M.Tramer (2)

Zima pod stołem fot.M.Tramer

Premiera spektaklu na scenie T.Rawa w Katowicach odbyła się 10.10.2014 roku.